O Przewodniku Kontakt Reklama Przyjaciele
 Berlin
 Londyn
 Paryż
 Rzym
 Wiedeń
 Amsterdam
 Ateny
 Barcelona
 Bolonia
 Bratysława
 Budapeszt
 Edynburg
 Florencja
 Glasgow
 Helsinki
 Kopenhaga
 Kraków
 Lizbona
 Mediolan
 Monako
 Moskwa
 Oslo
 Oświęcim
 Pompeje
 Praga
 Saloniki
 Sankt Petersburg
 San Marino
 Watykan
 Wenecja
 86
 228
 348
 138
 172
 312
 385
 30
 6
 163




Bratysława


Stolica Słowacji malowniczo położona nad Dunajem, w bezpośrednim sąsiedztwie Wiednia (ok.60 km), do którego można dojechać w niecałą godzinę korzystając z częstych połączeń autobusowych i kolejowych. Najwięcej zabytków skupionych jest na Starym Mieście, gdzie dominują głównie budowle reprezentujące gotyk i barok wiedeński.

Zalążkiem miasta była osada powstała w X-XII wieku, później ośrodek handlowy. Od 1291 roku stało się węgierskim miastem Pożoń (Pozsony) Następnie od 1536 było stolicą zależnych od Habsburgów Węgier. Nazywało się wówczas Pressburg. Po I wojnie światowej w 1918 roku, gdy weszło w skład Czechosłowacji, przyjęła się już oficjalnie nazwa Bratysława. Od 1993 roku miasto stało stolicą niezależnej Słowacji.

Atrakcje turystyczne Bratysławy


Zamek


Budowla usytuowana jest na wysokiej skarpie po lewej stronie Dunaju. Zamek wybudowano w połowie XV wieku na fundamentach wcześniejszego pochodzącego z X wieku. Inicjatorem jego powstania był Zygmunt Luksemburczyk. W XVI wieku obiekt przebudowano w stylu renesansowym, nadając mu czworokątny kształt. Za panowania Marii Teresy zamek uzyskał barokowy wygląd, a wnętrza zostały ozdobione w stylu rokokowym. W 1811 roku został zniszczony przez pożar, który zaprószyli pijani żołnierze austriaccy mających tam swoje koszary.

Prace restauratorskie rozpoczęły się dopiero w latach 50-tych XX wieku. Hrad był również miejscem kilku ważnych wydarzeń historycznych, m.in. podpisania ustawy federacyjnej między Czechami a Słowacją w 1968 roku oraz sygnowania Konstytucji Republiki Słowackiej w 1992 roku. Później stał się siedzibą władz nowego państwa.

Obecnie w zamku znajduje się Słowackie Muzeum Narodowe (Slovenskie Narodne Muzeum). Można zwiedzać dwie kolekcje muzealne, skarbiec, winiarnie oraz udać się na punkt widokowy na szczycie Wieży Koronacyjnej.

W pobliżu zamku znajduje się też baszta Luginsland z Muzeum Muzycznym (Hudobne Muzeum), gdzie eksponowane są stare instrumenty ludowe. Na uwagę zasługuje także gotycka Brama Zygmuntowska z XV wieku.

Po zejściu Zamockiemi schodami dochodzi się do tzw. Modrego Domu, gdzie mieści się Muzeum Rzemiosł Artystycznych (Umelecke Remesla), a w kamienicy obok znajduje się Muzeum zegarów (Muzeum Hodin).

Katedra Św. Marcina


Kościół usytuowany jest przy ruchliwej ulicy Staromiejskiej, prowadzącej do Nowego Mostu na Dunaju. Pierwotnie na miejscu katedry stał w XIII wieku romański kościół, który przebudowywano w XIV i XV, a następnie w XVIII i XIX wieku. W okresie baroku została dobudowana kaplica św. Jana Jałmużnika, według projektu wiedeńskiego mistrza Lucasa Hildebrandta. W XIX wieku zastąpiono barokowe wyposażenie kościoła neogotyckim.

Obecnie we wnętrzu budowli można podziwiać sieciowe i gwieździste sklepienia, witraże w prezbiterium oraz słynny brązowy posąg św. Marcina autorstwa Donnera. Warto zwrócić także uwagę na barokowa dekoracje ścian i stropu kaplicy św. Jana Jałmużnika.

Katedra była prawie przez 300 lat miejscem koronacji królów węgierskich.

Stare Miasto


Jedną z najsłynniejszych ulic Starego Miasta jest ulica Michalska. Rozpoczyna się białą, 50-metrową wieżą o tej samej nazwie, która powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Jest jedyną zachowaną spośród czterech średniowiecznych bram w murach miejskich.

W wieży mieści się Muzeum Broni i Fortyfikacji Miejskich (Muzeum Zbrani a Mestskeho Opevnenia), gdzie oprócz starego uzbrojenia i mundurów wyeksponowane są także zbiory, dotyczące czasów Austro-Węgier i niepodległej Słowacji. Można również wyjść na taras widokowy pod szczytem wieży, skąd rozciąga się panorama na starówkę i hrad.

W miejscu gdzie Michalská przechodzi w ulicę Ventúrską, znajduje się pałac z portalem podtrzymywanym przez kamiennych olbrzymów, niegdyś była to Komora Królewska. Obecnie w budynku mieści się biblioteka (Univerzitná knižnica). W pobliżu stoi budynek ambasady austriackiej, pałac Palffyho, w którym koncertował sześcioletni Mozart.

W dwupiętrowym budynku Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych mieścił się niegdyś pierwszy węgierski uniwersytet - Academia Istropolitana. Założył go król Maciej Korwin w 1465 roku, który działał tylko 30 lat.

Częścią Starego Miasta jest także Hlavné námestie, czyli rynek, na którym stoi Stary Ratusz (Stara Radnica) z barokową wieżą. W środku mieści się Muzeum Miejskie (Muzeum Dejin Bratislavy). Po zachodniej stronie placu, znajduje się fontanna ozdobiona posągiem rycerza na wysokim postumencie. Przedstawia ona cesarza Maksymiliana II, jako rycerza Rolanda, legendarnego obrońce praw mieszczan.

Pałac Prymasowski


Budynek dominuje nad placem Primaciálnego. Został wybudowany w latach 1777-1781 według projektu Melchiora Hefelego. Wzniesiono go dla kardynała Józefa Batthyanyego, arcybiskupa ostrzyhomskiego i prymasa węgierskiego.

Pałac należy do klejnotów architektury klasycznej na Słowacji. Jest to budowla trójkondygnacyjna i czteroskrzydłowa. Fasadę wieńczy trójkątny tympanon z okazałym złoconym herbem arcybiskupa., przykrytym kapeluszem kardynalskim olbrzymich rozmiarów.

Na pierwszym piętrze pałacu, dostępnym dla zwiedzających, znajdują się pomieszczenia reprezentacyjne. Najwspanialsza z nich to Sala Lustrzana, gdzie był podpisany pokój preszburski po bitwie pod Austerlitz pomiędzy Napoleonem I a Austrią. Na uwagę zasługują także bezcenne gobeliny pochodzące z manufaktury Mortlake z 1632 roku.

Rynek Hviezdoslava


Jest to rodzaj deptaku na którym znajdują się liczne restauracje bary i kawiarnie. W centrum placu stoi pomnik Pavla Országha, pseudonim Hviezdoslav (1849-1921), wybitnego poety. Do południowej części przylega najstarszy (1928)i najbardziej elegancki hotel w mieście Carlton-Savoy, w którym mieszkały znane osobistości takie jak np: Teodor Roosevelt, Thomas Edison i Alfred Nobel.

We wschodniej pierzei rynku usytuowany jest Teatr Narodowy (Slovenskie narodne divadlo). Został wniesiony w 1886 przez wiedeńskich architektów F. Fellnera i H. Helmera. Przed teatrem znajduje się XIX-na fontanna Ganimedesa, przedstawiająca mitologiczną scenę porwania, księcia Troi, przez Zeusa pod postacią orła. Ten chłopiec miał podawać bogom puchary z ambrozją.

W pobliżu Hviezdoslavovo Namestie znajduje się eklektyczny budynek teatru Reduta, w którym obecnie mieści się m.in.: Słowacka Filharmonia oraz kasyno. Niedaleko również usytuowany jest mały kościółek Notre Dame pochodzący z XVIII wieku.

Modry Kościółek


Właściwie kościół ten nosi imię św. Elżbiety i jest symbolicznym mauzoleum tragicznie zmarłej cesarzowej Elżbiety (Sisi). Zostało wybudowane według projektu Edmunda Lechnera z inicjatywy Franciszka Józefa, męża Sisi. Nad wejściem widnieje mozaika przedstawiająca patronkę i imienniczkę cesarzowej, św. Elżbietę.

Devin


Ruiny zamku Devin położone są na wysokich skałach u ujścia rzeki Morawy do Dunaju, około 8 km od Bratysławy. Miejsce to było pierwotnie zamieszkiwane przez Celtów, a następnie Rzymianie wykorzystali go do tworzenia swoich twierdz. W okresie państwa Wielkomorawskiego książę Rościsław, wzniósł na szczątkach rzymskiej fortecy gród - Dovin.

Na przestrzeni wieków zamek zmieniał swoich właścicieli i był przebudowywany przekształcając się w potężną warownię. W XVIII wieku Devin utracił znaczenie militarne i zaczął podupadać. Dopiero w poł. XIX wieku nastąpiło jego ożywienie. W tym okresie za sprawą słowackich narodowców stał się symbolem narodowego odrodzenia i celem patriotycznych pielgrzymek.

Obecnie na terenie ruin zamkowych znaleźć można pozostałości rzymskiej twierdzy, a w zrekonstruowanym renesansowym skrzydle pałacowym prezentowana jest ekspozycja historyczna.
U podnóży budowli położona jest stara winiarska wioska Devín, gdzie znajdują się restauracje winiarnie i knajpy.

Kamzik


Parę kilometrów od stolicy Słowacji, w rezerwacie Małych Karpat, leży góra Kamzík (440 m). Na jej obszarze znajduje się podmiejski ośrodek rekreacyjny z wyciągami narciarskimi i szlakami turystycznymi. Są tu także obiekty noclegowe i gastronomiczne. Na górę można się dostać pieszo, szlakiem ze wzgórza Slavín, lub autobusem miejskim, który podjeżdża prawie pod sam szczyt.